Predstava pomocou 3D tlače v skutočnosti

Autor: Alexandra Fifíková | 5.8.2016 o 11:34 | Karma článku: 1,92 | Prečítané:  251x

Drahí priatelia! Vitajte opäť na mojom blogu. Tentokrát vás prekvapím s článkom, ktorý sa zaraďuje do iného smeru ako boli články doteraz. Oboznámite sa s novými vecami..Dúfam, že sa vám to bude páčiť alebo vám to možno aj pomôže.

Čo je to vlastne 3D tlač?

3D tlač prebieha asi tak, že zariadenie si zo zdrojového súboru vytvorí tlačový kód, ktorý urobí výpočet pohybu  tryskovej hlavy a ukladanie materiálu.  Tento materiál sa ukladá horizontálne vo vrstvách. Táto technológia sa nazýva FFF, alebo FDM.

Aké je zloženie a aký materiál možno použiť?

3D tlačiareň sa skladá z viacerých komponentov ako sú krokové motory, ktoré hýbu s tryskovou hlavou. Tá taví materiál a kontinuálny tok materiálu, ktorý sa ukladá na pohyblivý a pri niektorých modeloch aj vyhrievaný stôl. 

Materiálu je široká škála napr. rôzne živice, plasty, kovy, drevo, ako práškové zmesi. Pri technológii FDM sú najviac používané plasty PLA, ABS alebo PVA. 

3D tlačiareň3D tlačiareň

Ako môžme využiť tento proces? 

Je mnoho využití tejto tlače. Najrozšírenejšia je hlavne v oblastiach architektúry, priemyselného dizajnu, konštrukcie a návrhov prototypov. Konštruktéri si môžu svoje predstavy premeniť do hmotného tvaru. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čo je základom tlače?

Spôsob, akým sa dostaneme k samotnej tlači spočíva v tom, že predstavovaný predmet vytvoríme v nejakom 3D programe určenom na modelovanie. Najznámejšími programami sú Cinema 4D, 3Ds Max, Rhino, Solidworks a ďalšie. Z daných programov je potrebné urobiž export do formátu .stl. Neiktoré 3D tlačiarne podporujú aj ďalšie formáty ako sú .obj, .bld, .sfx, .3dl, .zec.

Tlačiareň tlačový kód príjma cez SD kartu, alebo USB kábla či wi-fi. Najvhodnejším spôsobom je však SD karta pre jej rýchly tok dát.

Možnosti vytvorenia 3D modelu

Model po vytlačení z 3D tlačiarne je možné ďalej upravovať rôznymi spôsobmi. Brúsením, vŕtaním a inak mechanicky. Dva hlavné spôsoby spájania sú lepením (dvojzložkovým epoxidovým lepidlom) a leptaním. Spájanie 3D modelu sa používa, keď si model vytlačíme po častiach. Leptaním je tvorenie 3D modelov pomocou kyselín (ABS - acetón; PLA - chloroform). 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kvôli zisteniu rôznych informácií som urobila rozhovor s pánom Ondrejom Paliatkom, riaditeľom spoločnosti Academy X s.r.o, so sídlom v Bratislave.

 

 

 

 

Interview prebiehalo asi takto:

A: Dobrý deň, som Alexis a mala by som na Vás pár otázok ohľadom 3D tlače kvôli môjmu článku. Mohli by ste mi teda prosím odpovedať na pár otázok?

O: Dobrý deň. Mám trochu času, tak Vám rád odpoviem.

A: Ďakujem pekne. Pár informácií som si už zistila, ale tak niečo by ma zaujímalo. Je 3D tlačiareň nejako obmedzená plochou výrobku?

O: Tak tlačová oblasť štandardu je v rozmeroch 200x200x200 mm, ale na trhu je široká škála aj iných tlačových oblastí. Prototypové 3D tlačiarne nemusia mať žiadne obmedzenie.

A: Aha. A ako dlho trvá 3D tlač?

O: To závisí od výšky horizontálnych vrstiev, hrúbky stien alebo ďalšími faktormi ovplyvňujúcimi, ktoré sú výplň v určitých percentách a dĺžka dráhy tryskovej hlavy na vytvorenie jednej horizotalnej vrstvy.

A: Dobre, teraz sa priblížime otázkami bližšie ku Vám. Koľko rokov sa venujete 3D tlači?

O: Túto odpoveď troška upresním, lebo o 3D tlač sa zaujímam 10 rokov, ale prakticky alebo skôr pracovne iba 5 rokov. 

A: Akú školu ste vlastne vyštudovali?

O: Stavebnú fakultu na STU v Bratislave. 

A: To ma vedie k ďalšej otázke. Čiže ako ste sa dostali k tomuto záujmu a neskôr ku práci týmto smerom?

O: Dostal som sa k tomu cez prácu s počítačovými programami (aplikáciami) z oblasti CAD. Potom som sa chcel dopracovať k reálnemu 3D objektu tzv. myšlienku v reálnej hmote. Po nejakej dobe sa mi to zdalo byť vhodnou príležitosťou s tým pracovať.

A: Tým som sa dostala ku všetkým odpovediam. Ďakujem pekne za rozhovor.

O: Aj nabudúce.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dúfam, že sa vám môj článok páčil. V prípade otázok môžete prosím kontaktovať odborníkov zo spoločnosti Academy X, nachádzajú sa na stránke https://www.academyx.eu/ , alebo priamo na špecializovanej stránke http://www.3dtlaciaren.eu

Prajem pekný deň a ľudkovia rozširujte si svoje vedomosti!

Pa, s láskou bozkáva Alexis :)

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kosík rozšíril zoznam Lexových káuz

S bývalým šéfom SIS Ivanom Lexom sa spája viac ako desať káuz. Jeho bývalý podriadený Ľuboš Kosík ich doplnil o ďalšie.

DOMOV

Dobré ráno: Česi si dovolili, čo si u nás ani Fico netrúfol

Ako prebiehajú české prezidentské voľby.

ŠPORT

Narodila sa v USA, no v Pjongčangu pôjde za Slovensko

Krasokorčuliarka zaradila nové prvky.


Už ste čítali?