reklama

Predstava pomocou 3D tlače v skutočnosti

Drahí priatelia! Vitajte opäť na mojom blogu. Tentokrát vás prekvapím s článkom, ktorý sa zaraďuje do iného smeru ako boli články doteraz. Oboznámite sa s novými vecami..Dúfam, že sa vám to bude páčiť alebo vám to možno aj pomôže.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Čo je to vlastne 3D tlač?

3D tlač prebieha asi tak, že zariadenie si zo zdrojového súboru vytvorí tlačový kód, ktorý urobí výpočet pohybu tryskovej hlavy a ukladanie materiálu. Tento materiál sa ukladá horizontálne vo vrstvách. Táto technológia sa nazýva FFF, alebo FDM.

Aké je zloženie a aký materiál možno použiť?

3D tlačiareň sa skladá z viacerých komponentov ako sú krokové motory, ktoré hýbu s tryskovou hlavou. Tá taví materiál a kontinuálny tok materiálu, ktorý sa ukladá na pohyblivý a pri niektorých modeloch aj vyhrievaný stôl. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Materiálu je široká škála napr. rôzne živice, plasty, kovy, drevo, ako práškové zmesi. Pri technológii FDM sú najviac používané plasty PLA, ABS alebo PVA. 

3D tlačiareň
3D tlačiareň 

Ako môžme využiť tento proces? 

Je mnoho využití tejto tlače. Najrozšírenejšia je hlavne v oblastiach architektúry, priemyselného dizajnu, konštrukcie a návrhov prototypov. Konštruktéri si môžu svoje predstavy premeniť do hmotného tvaru. 

Obrázok blogu
(zdroj: https://www.3dtlaciaren.eu/galeria/)
Obrázok blogu
(zdroj: https://www.3dtlaciaren.eu/galeria/)
Obrázok blogu
(zdroj: https://www.3dtlaciaren.eu/galeria/)

Čo je základom tlače?

Spôsob, akým sa dostaneme k samotnej tlači spočíva v tom, že predstavovaný predmet vytvoríme v nejakom 3D programe určenom na modelovanie. Najznámejšími programami sú Cinema 4D, 3Ds Max, Rhino, Solidworks a ďalšie. Z daných programov je potrebné urobiž export do formátu .stl. Neiktoré 3D tlačiarne podporujú aj ďalšie formáty ako sú .obj, .bld, .sfx, .3dl, .zec.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Tlačiareň tlačový kód príjma cez SD kartu, alebo USB kábla či wi-fi. Najvhodnejším spôsobom je však SD karta pre jej rýchly tok dát.

Možnosti vytvorenia 3D modelu

Model po vytlačení z 3D tlačiarne je možné ďalej upravovať rôznymi spôsobmi. Brúsením, vŕtaním a inak mechanicky. Dva hlavné spôsoby spájania sú lepením (dvojzložkovým epoxidovým lepidlom) a leptaním. Spájanie 3D modelu sa používa, keď si model vytlačíme po častiach. Leptaním je tvorenie 3D modelov pomocou kyselín (ABS - acetón; PLA - chloroform). 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Kvôli zisteniu rôznych informácií som urobila rozhovor s pánom Ondrejom Paliatkom, riaditeľom spoločnosti Academy X s.r.o, so sídlom v Bratislave.

Obrázok blogu
Ondrej Paliatka, AcademyX
Ondrej Paliatka, AcademyX 

Interview prebiehalo asi takto:

A: Dobrý deň, som Alexis a mala by som na Vás pár otázok ohľadom 3D tlače kvôli môjmu článku. Mohli by ste mi teda prosím odpovedať na pár otázok?

O: Dobrý deň. Mám trochu času, tak Vám rád odpoviem.

A: Ďakujem pekne. Pár informácií som si už zistila, ale tak niečo by ma zaujímalo. Je 3D tlačiareň nejako obmedzená plochou výrobku?

O: Tak tlačová oblasť štandardu je v rozmeroch 200x200x200 mm, ale na trhu je široká škála aj iných tlačových oblastí. Prototypové 3D tlačiarne nemusia mať žiadne obmedzenie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A: Aha. A ako dlho trvá 3D tlač?

O: To závisí od výšky horizontálnych vrstiev, hrúbky stien alebo ďalšími faktormi ovplyvňujúcimi, ktoré sú výplň v určitých percentách a dĺžka dráhy tryskovej hlavy na vytvorenie jednej horizotalnej vrstvy.

A: Dobre, teraz sa priblížime otázkami bližšie ku Vám. Koľko rokov sa venujete 3D tlači?

O: Túto odpoveď troška upresním, lebo o 3D tlač sa zaujímam 10 rokov, ale prakticky alebo skôr pracovne iba 5 rokov. 

A: Akú školu ste vlastne vyštudovali?

O: Stavebnú fakultu na STU v Bratislave. 

A: To ma vedie k ďalšej otázke. Čiže ako ste sa dostali k tomuto záujmu a neskôr ku práci týmto smerom?

O: Dostal som sa k tomu cez prácu s počítačovými programami (aplikáciami) z oblasti CAD. Potom som sa chcel dopracovať k reálnemu 3D objektu tzv. myšlienku v reálnej hmote. Po nejakej dobe sa mi to zdalo byť vhodnou príležitosťou s tým pracovať.

A: Tým som sa dostala ku všetkým odpovediam. Ďakujem pekne za rozhovor.

O: Aj nabudúce.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dúfam, že sa vám môj článok páčil. V prípade otázok môžete prosím kontaktovať odborníkov zo spoločnosti Academy X, nachádzajú sa na stránke https://www.academyx.eu/ , alebo priamo na špecializovanej stránke http://www.3dtlaciaren.eu

Prajem pekný deň a ľudkovia rozširujte si svoje vedomosti!

Pa, s láskou bozkáva Alexis :)

Alexandra Fifíková

Alexandra Fifíková

Bloger 
  • Počet článkov:  17
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Dobrý deň! Som mladá študentka z Bratislavy, ktoréa sa rozhodlo založiť si blog :) Budem tu písať všelijaké príspevky,napr. moje názory, pohľady na vec, a možno aj svoju tvorbu sem hodím :) Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu